Szczepienia dla podróżnych

Wakacje w tropikach to niewątpliwie wspaniała przygoda, ale czy wiedzą Państwo, że wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej? Wiąże się to ze złymi warunkami sanitarnymi i niską opieką medyczną, które sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób.

Osoby podróżujące po świecie, często narażone są na kontakt z mikroorganizmami, mogącymi wywołać choroby zakaźne typowe dla regionu, w którym przebywa podróżnik. Sprawdzoną i bezpieczną  formą zapobiegania niektórym z tych chorób, są szczepienia ochronne. Jednak, aby były skuteczne, powinny być wykonane odpowiednio wcześnie przed wyjazdem. Z tego powodu najlepiej aby konsultacja lekarska w placówce zajmującej się medycyną podróży, odbyła się w okresie  4-6 tygodni przed podróżą.

Wybór rodzaju i liczby szczepień jest sprawą indywidualną. Nawet przy wyjazdach grupowych w to samo miejsce, zestaw szczepionek dla poszczególnych uczestników wyprawy może różnić się znacząco.
Z jednej strony zależy on od stopnia ryzyka zachorowania na danym terenie. Charakter podróży, czyli jej długość, trasa, kraj docelowy, sposób przemieszczania się, rodzaj spożywanych pokarmów - określają jakie jest ryzyko ekspozycji (narażenia) na czynniki zakaźne. 
Z drugiej strony, to jakie szczepienia należy wykonać przed podróżą , uzależnione jest od dotychczasowej immunizacji osoby udającej się w podróż, jej aktualnego stanu zdrowia, wieku, istnienia chorób przewlekłych czy też stanów będących przeciwwskazaniem do wykonania niektórych szczepień (np. szczepienia tzw. żywymi szczepionkami kobiet będących w ciąży).
Z tego względu szczepienia dla osób podróżujących dzielimy na trzy grupy: podawane rutynowo, jako część indywidualnej profilaktyki, szczepienia obowiązkowe przy wyjeździe do niektórych krajów, szczepienia zalecane w ruchu międzynarodowym.

Obecnie dostępne są w Polsce szczepionki, chroniące przed  następującymi chorobami - żółtą gorączką, poliomyelitis (tzw. choroba Heinego-Medina), durem brzusznym, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, wściekliźnie, cholerze, błonicy, tężcowi, krztuścowi, zakażeniom meningokokowym (typy- A,C,W,Y),  a także przeciwko odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej, czy grypie.

W przypadku, gdy podróżnikiem jest dziecko, profilaktyka wyżej wymienionych chorób zakaźnych możliwa jest po osiągnięciu przez dziecko odpowiedniego wieku, w zależności od rodzaju szczepionki. Ponadto zarówno szczepienia podawane w ramach obowiązkowego programu szczepień ochronnych, jak i  tzw. szczepienia dodatkowe (m. inn. przeciwko pneumokokom, rotawirusom, meningokokom) są skuteczną formą ochrony nie tylko na terenie Polski, ale i przy podróżach międzynarodowych.

http://www.szczepieniawpodrozy.pl/

http://szczepienia.gis.gov.pl/index.php/rodzice_i_opiekunowie/szczepienia_w_podrozach_zagranicznych

http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Zobacz

Polecamy

Kontakt

Punkt Informacyjny:
tel. + 48 222 500 115
fax. +48 12 289 05 00

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieliczce