FONTANNA TO NIE WANNA !!!!!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce przypomina, że fontanny powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wodę. Fontanny mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób, które wykorzystują je jako miejsce do kąpieli. Biorąc pod uwagę fakt, że są zlokalizowane na terenach otwartych, w wodzie w fontannach mogą występować różnego typu zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) czy ludzi. Możemy też mieć do czynienia z zanieczyszczeniami chemicznymi niewiadomego pochodzenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci.

Na skutek kąpieli w fontannie mogą pojawić się przykładowo:

  • wysypki
  • schorzenia dróg oddechowych
  • zakażenia mikrobiologiczne m. in. gronkowcem, paciorkowcami
  • zapalenia spojówek
  • zapalenia uszu
  • grzybice stóp

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, który może zawierać bakterie z rodzaju Legionella.
W przypadku wdychania rozpylonych drobinek wody może dojść do zachorowania na niebezpieczną chorobę legionelozę (przebiega podobnie do zapalenie płuc).

Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów.
Trzeba wziąć również pod uwagę, że w większości fontann kąpiele są po prostu zabronione. Zatem jeśli tylko urząd miasta lub gminy umieści w regulaminie zakaz, policja lub straż miejska mają prawo interweniować.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opracował stanowisko dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci oraz osób korzystających z fontann ulicznych dostępne w załączniku.

Pliki do pobrania
Download this file (Stanowisko PZH.pdf)Stanowisko PZH.pdf
Download this file (ulotka.pdf)ulotka.pdf

Zobacz

Polecamy

Kontakt


2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieliczce