Smokerlyzer Model: BMC - 2000

W ramach Projektu „ Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” współfinansowanego w ramach Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy informujemy , że Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wieliczce otrzymała od Głównego Inspektora Sanitarnego  urządzenie do monitoringu tlenku węgla w wydychanym powietrzu - smokerlyzer ,który zostanie wykorzystany w ramach kampanii społecznej do końca trwania Projektu tj. do dnia 31.12.2016 roku.

Smokerlyzer Model: BMC – 2000
(Monitor oddechowy CO dla rzucających palenie)

BMC -2000 może być stosowany w programach rzucania palenia . Może być także używany jako nieinwazyjna metoda do pomiaru COHb %  w krwi pacjenta i pacjentów z zatruciem CO, monitorowanych przez specjalistyczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.

BMC – 2000 jest oparty na czujniku elektrochemicznego gazu, który działa w reakcji CO z elektrolitem na elektrodzie. Reakcja ta generuje prąd elektryczny proporcjonalny do stężenia CO. Sygnał wyjściowy z czujnika jest monitorowany przez mikroprocesor i przekształcony % karboksyhemoglobiny (COHb%). Poziomy COHb % we krwi są często spowodowane poprzez przypadkowe wdychanie dymu/ zatrucie CO lub palenie papierosów.

Na temat CO & COHb

  • Co to jest tlenek węgla i karboksyhemoglobina 

Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny produkowany przez nieopalone węglowodory. CO jest trucizną wiążącą się z hemoglobiną, przenoszącą tlen w cząsteczce w ludzkiej krwi. Ponieważ koligacja CO do wiązania z hemoglobiną jest 250 razy większa niż w przypadku tlenu tlenu , niskie stężenie CO w powietrzu i długi czas ekspozycji może powodować znaczne stężenie karboksyhemoglobiny we krwi. COHb jest CO wiążącym się z  hemoglobiną. W przypadku wzrostu COHb, mniej cząstek hemoglobiny jest zdolnych do transportu tlenu. Brak zdolności przenoszenia tlenu, który jest przyczyną wzrostu COHb powoduje objawy, które kojarzą się nam z zatruciem CO.

  • Jakie są skutki zdrowotne ?

Skutki zdrowotne ekspozycji na CO są dobrze znane. Łagodne objawy narażenia mogą obejmować ból głowy, zawroty głowy, zmniejszoną czujność, zmniejszoną koordynację

 ręka – oko, osłabienie , splatanie, dezorientację, senność, ból w klatce piersiowej (u chorych na serce). Większe lub długotrwałe  narażenie może powodować utratę przytomności i śmierć. Nasilenie objawów zależy od stężenia CO, czasu ekspozycji oraz stopnia aktywności fizycznej, jak również stanu zdrowia narażonych osób. Ludzie, którzy są narażeni na wysokie stężenie CO na długi czas podczas wytężonej działalności osiągną najwyższy poziom COHb.

  • Kim jest populacja osób narażonych ?

Wiek i ogólny stan zdrowia może mieć wpływ na podatności na CO. Nawet niskie stężenie CO może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób wrażliwych, takich jak osoby z chorobami serca, anemią sierpowatą i niedokrwistością. Ponadto ekspozycja na niskie poziomy CO może uszkodzić rozwijający się płód.

Wskaźnik LED:

Kolor LED

Opis

 

Dorosły (ppm)

Młodociany (ppm)

Zielona

Nie palący

0-6

0-4

Żółta

Strefa zagrożenia

7-10

5-6

1 Czerwona

Palacz

11-15

7-10

2 Czerwone

Często palący

16-25

11-15

3 Czerwone

Uzależniony palacz

26-35

16-25

4 Czerwone

Ciężko uzależniony palacz

36-50

26-35

4 Mrugające czerwone

Niebezpiecznie uzależniony palacz

51+

36+

 

 

Ref. Nowakowska Sylwia tel.12 288-01-38 wew. 109

 

Zobacz

Polecamy

Kontakt

Punkt Informacyjny:
tel. + 48 222 500 115
fax. +48 12 289 05 00

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieliczce