Odra

Alarmujące statystyki - W sierpniu tego roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że niezakończony jeszcze przecież rok 2018 jest rekordowym pod względem liczby zachorowań na odrę. W pierwszej jego połowie zanotowano – w Unii Europejskiej i krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego – więcej przypadków choroby niż przez jakikolwiek cały rok obecnej dekady. W tym roku na odrę w Europie zachorowało już ponad 41 tysięcy osób – niemal dwa razy więcej, niż w roku 2017. Dla porównania, w 2016 roku chorych było około cztery razy mniej, niż w 2017. Tendencja jest widoczna.

Szczepienia info - Europa odnotowuje 300-procentowy wzrost zachorowań na odrę


 

ODRA

Odra jest to ostra wirusowa choroba zakaźna wysoce zaraźliwa charakteryzującą się grubo plamistą wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką.

Zakaźność odry jest bardzo duża. Chory na odrę jest zakaźny dla otoczenia 3–5 dni przed wysypką i przez pierwsze 3 dni wysypki. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na odrę. Wirusy odry przenoszą się drogą kropelkową  i powietrzno-kropelkową. Okres wylęgania wynosi 9–11 dni. Wirus znajduje się w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej i we łzach już w okresie wylęgania – na 1-3 dni przed wystąpieniem gorączki i kaszlu. Wirus wydalany jest również z moczem. Wrota zakażenia to drogi oddechowe i spojówki.

W ok. 30 % zachorowań występuje jedno lub więcej powikłań. Powikłania są stwierdzane głównie u dzieci poniżej 5 roku życia i u osób powyżej 20 lat.

Szczepienie przeciw odrze chroni Ciebie i Twoją rodzinę. Poprzez szczepienie przyczyniasz się też do zwiększenia odporności zbiorowej.
Zanim szczepionka przeciw odrze stała się ogólnie dostępna, każdego roku na świecie chorowało około 130 mln osób. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień każdego roku na odrę chorowało od 120 000- 200 000 osób, 100-300 osób umierało. W latach 60-tych po wprowadzeniu masowych szczepień liczba rejestrowanych zachorowań oraz zgonów z powodu odry zaczęła ulegać zmniejszeniu. W krajach gdzie wprowadzono masowe szczepienia odnotowano 98% spadek zachorowań. W wyniku działań związanych z masowymi kampaniami szczepień w latach 2000-2010 udało się ochronić od śmierci z powodu odry ok. 9,6 miliona dzieci.

 

Zobacz

Polecamy

Kontakt


2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieliczce