Kleszcze
• Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!
W Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowujemy znaczny wzrost przypadków kleszczowego zapalenia mózgu . W 2017 roku zarejestrowano 279 zachorowań , podczas gdy w latach 1990-1992 zaobserwowano jedynie 4-8 przypadków rocznie. Wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w ciepłych zimach a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku co jest następstwem większej przeżywalności kleszczy.
Kleszczowe zapalenie mózgu jest ciężką, ostrą chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego, która może prowadzić do zgonu lub trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów. Wirus atakuje mózg i układ nerwowy człowieka. Śmiertelność w zakażeniach objawowych sięga od 0,5 do 20%
Jak można chronić się przed KZM
Obecnie szczepienia są uznawane za najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kleszczowym zapaleniem mózgu i jego następstwami . Są zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób na stałe lub czasowo przebywających na ternie nasilonego występowania tej choroby.
Kiedy najlepiej rozpocząć szczepieniom przeciw KZM?
Szczepienie można rozpocząć w dowolnym czasie . Najlepiej rozpocząć je zimą lub wczesną wiosna, by zapewnić odporność przed rozpoczęciem sezonu zerowania kleszczy na wiosnę.
Jak długo trwa ochrona po szczepieniu ?
Szczepienie zabezpiecza przed zachorowaniem przez 3 lata. Po tym czasie jest zalecane szczepienie przypominające podawane w odstępach kilkuletnich (3 do 5 lat)
Jeżeli:
Aktywnie spędzasz czas
|
Uprawiasz turystykę pieszą lub rowerową ![]() |
Zbierasz grzyby , jagody
|
Polujesz , wędkujesz
|
Spędzasz weekendy na działce
|
Twoja praca lub hobby wymaga częstych pobytów w lesie
|
Zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny i swoje
Zapytaj swojego lekarza o szczepienie przeciw KZM !
• Borelioza jest najczęściej rozpoznawaną chorobą przenoszona przez kleszcze. Chociaż choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Szacuje się, że co roku w Polsce dziesiątki tysięcy osób zakaża się tą chorobą! W 2017 roku stwierdzono w Polsce 21 200 przypadków boreliozy. Nie istnieje szczepienie, które może chronić przed tą chorobą.
Objawy choroby są zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób. To sprawia, że borelioza jest rozpoznawana przez lekarzy różych specjalności (w tym np. dermatologów, neurologów).
Charakterystycznymi objawami są:
• rumień wędrujący,
• temperatura,
• zmęczenie,
• bóle głowy,
• uczucie rozbicia.
Borelioza nie leczona może zaatakować narządy wewnętrzne, głównie układ kostno-stawowy, nerwowy i krążenia. Ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i zastosowanie właściwego leczenia. W jej rozpoznaniu pomocne jest oznaczenie w surowicy krwi poziomu przeciwciał przeciw boreliozie. W pierwszej fazie jej rozwoju, zaraz po pojawieniu się rumienia choroba jest łatwa do wyleczenia. Prawidłowo prowadzona antybiotykoterapia eliminuje zakażenie. Nieprawidłowe leczenie lub jego zaniechanie może spowodować, że choroba przejdzie w okres tzw. pauzy, gdy po wielu latach może zaatakować układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, węzły chłonne a także stawy.
PAMIĘTAJ :
- Na wycieczkę załóż koszulę z długim rękawem, długie spodnie, skarpety, pełne buty i kapelusz.
- Stosuj środki odstraszające kleszcze.
- Unikaj chodzenie w wysokiej trawie i krzakach.
- Nie siadaj na trawie i zwalonych pniach drzew.
- Po powrocie do domu obejrzyj dokładnie całe ciało.
- Jeśli zauważysz kleszcza należy go natychmiast usunąć pensetą ze skóry, a miejsce ukąszenia zdezynfekować, kleszcza nie wolno odrywać ani rozgniatać.
-
W razie wystąpienia jednego z w/w objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza
W naszym powiecie odnotowuje się wzrost zachorowań
Na terenie Polski występuje 16 gatunków kleszczy 9 z nich atakuje człowieka. Najwięcej chorób odkleszczowych przenosi kleszcz pospolity , który atakuje praktycznie każdego kręgowca lądowego. Duże znaczenie w epidemiologii chorób transmisyjnych odgrywa kleszcz łąkowy i kleszcz jeżowy. Kleszcz właściwy po trwającym nawet kilkanaście dni żerowaniu, może zwiększyć ponad stokrotnie swoją masę ciała. W sprzyjających warunkach kleszcz może przeżyć nawet sześć lat. Z analizy map wynika, że rejony endemiczne dla boreliozy zlokalizowane głównie w północno-wschodniej Polsce są już nieaktualne. Dziś zakażenia zgłaszane są niemal równomiernie na terenie całego kraju.
Najważniejszym w leczeniu boreliozy jest podanie antybiotyku po wystąpieniu jakiegokolwiek zaczerwienienia na skórze w miejscu ukąszenia. Pamiętaj o tym!!!
• Usuwanie kleszcza
Do usunięcia kleszcza potrzebne są szczypczyki, środek odkażający i jałowy gazik. Kleszcza należy uchwycić szczypczykami jak najbliżej skóry i usunąć delikatnym ale zdecydowanym ruchem równoległym do linii wkłucia. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować. Smarowanie kleszcza tłustymi substancjami zwiększa ryzyko zakażenia!
Po więcej informacji zaglądnij na szczepkleszcz.pl i kleszcze.info.pl
oraz na Facebook Nie igraj z kleszczem - kampania edukacyjna na temat Kleszczowego Zapalenia Mózgu